معرفی کتاب

امنیت انرژی و همکاری در اوراسیا

چرا روابط دوجانبه، به‌خصوص در حوزه امنیت انرژی، در قراردادهای انرژی منعقدشده بین روسیه- ایالات متحده، ایالات متحده- آذربایجان و روسیه- آلمان، تا این حد متفاوت است؟ چرا برخی از دولت‌های علی‌رغم تفاوت‌ها، زمینه مشترکی برای همکاری یافته‌اند، در حالی‌که دیگران علی‌رغم شرایط مطلوب، به دشمنی با یکدیگر پرداخته‌اند؟
در کتاب حاضر، ماحصل همکاری‌های مختلف در حوزه انرژی که با عناوین روابط دیپلماتیک، تجارت دوجانبه و سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز، تعریف می‌شود، مورد بررسی قرار می‌گیرد.
مؤلف با در نظر گرفتن ظرفیت‌های اقتصادی، رقابت‌های ژئوپلتیک و منافع گروه‌های بومی، پیوند انرژی‌محور بین ایالات متحده- روسیه، ایالات متحده- آذربایجان و روسیه- آلمان را ارزیابی می‌کند. در هر یک از موارد مزبور، پروژه‌های اصلی و فعالیت شرکت‌های نفتی بین‌المللی، مدنظر قرار می‌گیرد.
علاوه‌بر این، مؤلف تلاش می‌کند تحلیلی از شرایط جدید در اوکراین پس از سال 2014 و الحاق کریمه به روسیه، ارائه داده و تأثیر این رویدادها بر امنیت انرژی کشورهای اروپایی را مورد بررسی قرار دهد.
 
مؤلف :  Ekaterina Svyatets
ناشر :  Routledge
سال انتشار: 2015
آدرس وب سایت فروش/لینک دانلود کتاب: http://www.amazon.com/Energy-Security-Cooperation-Eurasia-Routledge/dp/1138902616/ref=sr_1_5?s=books&ie=UTF8&qid=1447353002&sr=1-5&keywords=energy+diplomacy