معرفی کتاب

تهاجم نفتی؛ وقتی نفت آتش جنگ را شعله‌ور می‌کند

نفت خام، مهم‌ترین کالای دنیای امروز و واجد اثرات سیاسی گسترده‌ای است. جف کلگان در کتاب حاضر، ایده نفرین منابع نفتی را در قلمرو روابط بین‌المللی بسط داده و نحوه شکل‌گیری اولویت‌های سیاست خارجی دولت‌ها و نیات آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.
چرا برخی از دولت‌های نفتی به اقدامات جاه‌طلبانه دست می‌زنند؟ برای پاسخ به پرسش، تئوری اولویت‌های سیاست خارجی تهاجمی بسط داده شده و سپس با استفاده از روش‌های کیفی و کمی، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. 
در تئوری تهاجم نفتی نشان داده می‌شود که نه‌تنها نفت مولد انگیزه‌هایی است که سیاست تهاجمی دولت نفتی را درپی دارد، بلکه انگیزه‌هایی در جهت مخالف را نیز تولید می‌کند. در حقیقت، اثر واقعی نفت، عمدتاً به سیاست‌های داخلی دولت نفتی و اولویت‌های رهبران کشور مربوطه بستگی دارد. 
در کتاب حاضر، به‌واسطه مطالعات موردی در رابطه با ایران، عراق، لیبی، عربستان سعودی و ونزوئلا، بینشی جدید در رابطه با نقش اساسی سیاست نفتی در صلح و جنگ میان کشورهای جهان، ارائه می‌شود.  
 
مؤلف :  Professor Jeff D. Colgan
ناشر :  Cambridge University Press
سال انتشار: 2013
آدرس وب سایت فروش/لینک دانلود کتاب: http://www.amazon.com/Petro-Aggression-When-Oil-Causes-War/dp/1107654971/ref=sr_1_11?s=books&ie=UTF8&qid=1449424411&sr=1-11&keywords=oil+diplomacy