معرفی کتاب

انرژی و امور سیاسی در حوزه آتلانتیک شمالی

از زمان شروع انقلاب صنعتی دوم در نیمه دوم قرن نوزدهم، انرژی به یکی از اهرم‌های کلیدی در امور سیاسی و روابط بین‌المللی، به‌خصوص برای ایالات متحده و اروپای غربی، بدل شده است. در کتاب حاضر، نحوه دستیابی ایالات متحده به موضع برتر در جهان در دهه 1920- به لطف دسترسی به ذخایر غنی نفت، زغال و گاز طبیعی- مورد بررسی قرار می‌گیرد. این رویداد و عدم‌تعادل متعاقب آن در حوزه اقتصاد و انرژی، یکی از دلایل اساسی شعله‌ور شدن جنگ جهانی دوم بود.
پس از سال 1945 و در جریان جنگ سرد با کمونیسم، ایالات متحده از امتیاز دسترسی به سوخت‌های فسیلی و انرژی هسته‌ای به‌عنوان ابزاری جهت شکست اتحاد جماهیر شوروی و همپیمانانش، استفاده کرد.
بنا به استدلال مؤلف، محرک سیاست خارجی ایالات متحده، سیستم شهری گسترده‌ در داخل کشور است که بر پایه اتومبیل‌ها و ذخایر انرژی ضروری جهت حفظ آن، قرار دارد. در واقع، تقاضای بالای مصرف‌کننده در سیستم مزبور، پشتوانه سیاست خارجی ایالات متحده در خاورمیانه محسوب می‌شود و نگرانی‌های مربوط به تأمین امنیت انرژی نیز محرک پروژه  اتحادیه اروپا است. 
 
مؤلف :  George A. Gonzalez
ناشر :  State University of New York Press
سال انتشار: 2014
آدرس وب سایت فروش/لینک دانلود کتاب: http://www.amazon.com/Energy-Politics-Atlantic-George-Gonzalez/dp/1438447949/ref=sr_1_15?s=books&ie=UTF8&qid=1454256715&sr=1-15&keywords=energy+diplomacy