گزارش

پترونت: بعد از این که 17 کشور صادرکننده نفت در دوحه قطر بر سر طرح فریز نفتی، به دلیل اصرارهای عربستان به پیوستن ایران به این طرح، به توافق نرسیدند، قیمت نفت امروز دوشنبه سقوط شدیدی را تجربه کرد.

به گزارش پترونت، 17 کشور بزرگ صادرکننده نفت دیروز در دوحه گرد آمده بودند تا در مورد تثبیت سطح تولید نفت‌شان، در همان سطحی که در ماه ژانویه بوده است، به توافق برسند. قرار بود که این کشورها تولید نفت خود در همان چیزی که ماه ژانویه بود، نگه دارند و آن را افزایش ندهند. گزارشی که رویترز به نقل از منابع آگاه موجود در این مذاکرات منتشر کرده است نشان می‌دهد که اگر توافقی صورت می‌گرفت، کشورهای حاضر تا ماه اکتبر سطح تولید نفت خود را در سطح ماه ژانویه، «فریز» می‌کردند.

با این حال، به دلیل نزاع نفتی عربستان با ایران این توافق به دست نیامد. محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی و فرزند ملک سلمان یک روز پیش از نشست دوحه گفته بود که عربستان تنها در صورتی تولید نفت خود را کاهش می‌دهد که ایران نیز متقابلاً این کار را انجام دهد. از سوی دیگر، نماینده‌ای از طرف ایران در این مذاکرات وجود نداشت. چرا که ایران به دنبال این است که پس از لغو تحریم‌ها با افزایش تولید نفت خود بازار از دست رفته خود را تصاحب کند. ایران تنها می‌تواند از طریق افزایش تولید نفت به این هدف دست یابد. پذیرش طرح فریز نفتی از طرف ایران به این معنا بود که ایران حال که تحریم‌ها لغو شد‌اند، خود را به نوعی تحریم کند یا به خودتحریمی دست بزند. واضح بود که ایران این انتخاب را نمی‌کند.

روز دوشنبه قیمت نفت برنت بیش از 4 درصد کاهش یافت و به 41 دلار و 33 سنت رسید. قیمت نفت خام وست تگزاس اینتر مدییت نیز با کاهش 4.36 درصدی به 38 دلار و 60 سنت رسید. البته بازارها هنوز بسته نشده‌اند و احتمال کاهش بیشتر قیمت‌ها نیز وجود دارد.

چهار کشور روسیه، عربستان، قطر و ونزوئلا در ماه فوریه به یک توافق اولیه در مورد اجرای طرح فریز نفتی رسیدند. این امر باعث شد تا رفته رفته قیمت نفت افزایش یابد و از زیر 30 دلار به ازای هر بشکه به بالاتر از 40 دلار برسد. با این حال، دیروز در مذاکرات دوحه حتی یک توافق نیم‌بند نیز حاصل نشد. در واقع، کشورهای صادرکننده نفت حتی نتوانستند در برابر دوربین‌ها رسیدن به یک توافق کوچک و جزئی را اعلام کنند. اعلام چنین توافقی، هرچند توافقی که به آن عمل نشود، می‌توانست از حیث روانی بر بازار نفت تأثیر داشته باشد. و قیمت‌ها را بالاتر ببرد یا مانع کاهش آن‌ها شود. مخالفت عربستان در برابر این توافق نیم‌بند نشان‌دهنده این است که سعودی‌ها قصد دارند همچنان برای افزایش سهم بازار خود به جنگ قیمت‌ها دامن بزنند.

محمد بن سلمان، یک روز پیش از نشست دوحه گفته بود که نبرد برای افزایش قیمت نفت، نبرد عربستان نیست، بلکه «نبرد کسانی است که از قیمت‌های پایین نفت در حال رنج بردن هستند». عربستان هنوز اصرار دارد که مخالفان خود را از طریق قیمت‌های پایین نفت به دردسر بیاندازد. اما اصلاً مشخص نیست که خود بازنده این جنگ قیمتی نباشد. بلومبرگ اخیراً اعلام کرده بود که عربستان سعودی تا کنون برای غلبه بر آثار کاهش قیمت نفت، بیش از 138 میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود را به مصرف رسانده است. از این حیث عربستان، بیش از سایر کشورهای تولیدکننده نفت، مجبور به استفاده از ذخایر خود شده است و تداوم این روند می‌تواند سعودی‌ها را نیز به دردسر بیاندازد.