سابقه کشور لیبی

کشور لیبی یکی از تولید کنندگان نفت سبک و با کیفیت با ظرفیت تولید 65/1 میلیون بشکه در روز در سال 2011 می باشد. صاردات نفت و گاز کشور لیبی ماه ها به دلیل جنگ ها و درگیری ها داخلی محدود شد و میزان کم نفتی هم که تولید می شد جهت مصارف داخلی بکار گرفته شده بود. تولید نفت لیبی پس از سقوط سرهنگ قذافی و بدست گرفتن کنترل کشور توسط شورای ملی انتقالی (TNC) دوباره احیا گردید. با توجه به راه اندازی بخش تولید و فرآوری نفت در این کشور میزان تولید، در ماه می سال 2012 ، به میزان 4/1 میلیون در روز رسید.


نفت کشور لیبی

کشور لیبی به عنوان یکی از اعضای سازمان اوپک، بزرگترین مخزن نفت در آفریقا را دارد و به عنوان اولین توزیع کننده نفت سبک در بازار جهانی می باشد. تولید نفت کشور لیبی پس از گذشت چند ماه از درگیریها و نا امنی های این کشور، دوباره از سرگرفته شد. البته وضعیت نا معلوم و بی اثباتی اوضاع کشور همچنان تولید نفت را تهدید می نماید


مخازن کشور لیبی

با توجه به گزارشات منتشر شده د رمجله نفت و گاز در ژنوایه 2012، کشور لیبی دارای ذخایر نفتی با حجم 1/47 بیلیون بشکه بوده که در آفریقا دارای بزرگترین ذخایر نفتی و در جهان رتبه دهم را دارا می باشد. بیش از80 درصد ذخیره نفتی لیبی در سیرت بسین غربی واقع شده که اکثر تولید نفت این کشور هم مربوط به این منطقه است. نفت لیبی از نوع سبک بوده و حاوی مقدار کمی گوگرد می باشد( نفت شیرین).


اکتشاف و تولید کشور لیبی

قبل از آغاز جنگ داخلی در لیبی، این کشور روزانه 65/1 میلیون بشکه نفت سبک و شیرین را تولید می نموده است. طی دهه گذشته (از 2000 تا 2010) میزان تولید نفت لیبی از مقدار 4/1 به مقدار 8/1 میلیون بشکه در روز افزایش یافته که البته هنوز نتوانسته به اوج تولید ثبت شده خود که در سال 1960 انجام شد (3 میلیون بشکه در روز) برسد. اگر چه تولید نفت لیبی هنوز به ظرفیت کامل مورد انتظار نرسیده است، ولی این کشور میزان 47/1 میلیون بشکه در روز از نفت نفت OPEC را تأمین می نماید.کشور لیبی همچنین به میزان 140 هزار بشکه در روز، مواد نفت خام شامل گاز و مواد مایع تغلیظ شده صادر می نماید. بخش نفت لیبی ماه ها به علت اختلافات مدنی ایجاد شده در فبریه 2011 دچار اختلال گردید که در دسامبر همان سال دوباره کار خود را سر گرفت. شرکت های دولتی و بین المللی نیز با از سر گرفتن فعالیت های خود میزان تولید نفت خام را به حالت قبل بازگرداند. البته نرخ افزایش تولید بستگی به میزان تعمیرات و نگهداری واحد های فراوری نیز دارد.


مصرف و صادرات کشور لیبی

با توجه میزان تقریبی مصرف 300 هزار بشکه در روز و نرخ تولید 8/1 میلیون بشکه در روز می توان گفت که صادرات نفت خالص لیبی تقریباً 5/1 میلیون بشکه در روز، در سال 2010 بوده است. عمده نفت صادر شده به کشور های اروپایی نظیر فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا فروخته شده است. صادرات این میزان نفت به همراه تولید آن در سال 2011 متوقف گردید که اخیراً دوباره راه اندازی شده است. دولت آمریکا در سال 2004 پس از لغو تحریم ها علیه لیبی اقدام به وارد نمودن نفت خام از لیبی نمود. آمریکا در سال 2010، 70 هزار بشکه در روز و در سال 2011، 50 هزار بشکه در روز نفت خام از لیبی خریداری نموده و این در حالی است که بیشترین واردات نفت خام از لیبی به آمریکا در سال 2007، برابر با 117 هزار بشکه در روز، بوده است


گاز طبیعی کشور لیبی

همانند بخش نفت، صنعت گاز طبیعی نیز پس از اتمام جنگ داخلی کشور لیبی در ابتدای سال 2011 دوباره احیا شده و فعالیت خود را از سر گرفت. کشور لیبی در حوزه گاز نسبت به نفت خام نقش کم رنگ تری در بحث صادرات و تولید دارد. عمده گاز تولیدی این کشور از طریق خط لوله به کشور ایتالیا منتقل می شود


ذخایر گازی کشور لیبی

مجله نفت و گاز در ژانویه 2012، میزان ذخیره گاز کشور لیبی را 8/52 تریلیون فوت مکعب اعلام نمود. برطبق طرح های پیش بینی شده توسعه در سال 2011، انجام فعالیت های اکتشافی و سرمایه گذاری های جدید در حوزه گاز می تواند میزان ذخایر تأیید شده گاز لیبی را افزایش دهد.


اکتشاف و تولید کشور لیبی

تولید گاز طبیعی در کشور لیبی طی چند ساله گذشته رشد قابل توجهی داشته است. طبق آمار EIA، کشور لیبی در سال 2010، به میزان 069/1 بیلیون فوت مکعب گاز طبیعی استخراج و تولید نموده است که 825 تریلیون فوت مکعب از آن فروخته شده و594 بیلیون فوت مکعب آن به فرم گاز طبیعی خشک میباشد. همچنین باقیمانده تقریبی 120 بیلیون فوت مکعب از آن نیز برای استخراج نفت مورد استفاده قرار گرفت است. تولید گاز طبیعی نیز همانند تولید نفت در سال2011 ، به طور موقت متوقف شده که به تازگی دوباره راه اندازی شده است. در سال 2011، NOC افزایش نرخ تولید گاز طبیعی کشور لیبی را اعلام نمود. پروژه هایی که موجب این افزایش گردیدند عبارتند از: پروژه های فارق (Faregh) که توسط شرکت Waha در محل Sirte Basin و حوزه خشکی Mellitah 's Bouri مدیریت و اجرا گردیدند. افزایش تولید گاز طبیعی به منظور استفاده بیشتر گاز بجای نفت در بخش تولید انرژی و اضافه نمودن ظرفیت صادرات نفت خام انجام می گیرد که مستلزم افزایش امکانات فرآوری و خطوط انتقال گاز می باشد. البته مانند بخش نفت، توسعه حوزه گاز هم بستگی به سیاست های دولت و حاکمیت جدید لیبی دارد.


خط لوله در کشور لیبی Greenstream

در سال 2010 کشور لیبی میزان 242 بیلیون فوت مکعب گاز طبیعی مصرف نموده که این میزان تنها یک چهارم نیاز بخش انرژی این کشور را تأمین میکند. طبق آمار رسیده از آژانس بین المللی انرژی، در سال 2009، کشور لیبی 40 درصد از انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را توسط گاز طبیعی و مابقی آن را توسط نفت خام تأمین نموده است. 40 درصد از تولید گاز خشک (غیر مایع) کشور لیبی صرف مصرف داخلی و مابقی آن صادر می گردد. عمده گاز لییبی از طریق خط لوله به اروپا صادر شده و فقط مقدار کمی از آن به فرم گاز مایع در می آید. کشور لیبی در سال 2010، 352 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی صادر نموده است که این میزان نسبت به سال های 2007 تا 2009 هیچ تغییری نکرده است.


اطلاعات جغرافیایی

 • مساحت: 1.77 میلیون کیلومتر مربع
 • رتبه در جهان از بعد مساخت: 17
 • تراکم جمعیت: 3.55 نفر بر کیلومتر مربع
 • رتبه در جهان از لحاظ تراکم جمعیت: 218
 • مختصات جغرافیایی
  • شرقی: -
  • شمالی: -
 • منطقه زمانی: UTC + 1
 • جمعیت: 6.2 میلیون نفر (سال 2014)
 • زبان رسمی: عربی
 • دین رسمی: اسلام
 • پایتخت: طرابلس

جهت مشاهده کلیک کنید

اطلاعات سیاسی و اقتصادی

 • نوع حکومت: جمهوری پارلمانی
 • واحد پول: دینار لیبی
 • اقتصاد: نفت خام، گاز، پتروشیمی، آهن و فولاد، نساجی، مواد غذایی، صنایع دستی، سیمان، غلات، زیتون
 • منابع طبیعی: نفت و گاز، سنگ آهن، نمک، منگنز، سولفور، سنگ ساختمانی، پتاسیم، منیزیم، سنگ گچ
 • صادرات
  • نفت خام، فراورده‌های پتروشیمیایی، گاز طبیعی (سال 2013- کاهش به دلیل منازعات سیاسی): 38.45 میلیارد دلار
 • تولید ناخالص داخلی
  • سال 2013: 73.6 میلیارد دلار
 • سرانه: 11,300 دلار
 • شاخص توسعه انسانی
 • 0.784

جهت مشاهده کلیک کنید