سرمایه‌گذاری روسیه در حوزه صادرات نفت ایران

وزیر انرژی روسیه طی دیدار با وزیر امورخارجه ایران از سرمایه‌گذاری بانک‌های کوچک روس در صادرات نفت ایران خبر داد.

به گزارش اقتصاد پرس به نقل از باشگاه خبرنگاران و به نقل از رویترز، الکاسندر نواک در مصاحبه با گزارشگران گفت: به دلیل تحریم‌های اروپا و آمریکا علیه ایران، کشور روسیه سعی دارد ازطریق بانک‌های کوچک خود در پروژه صادرات نفت ایران سرمایه‌گذاری کند.

در سال 2011 کنگره آمریکا قانونی را تصویب کرد که بر طبق آن خریداران نفتی را ملزم کرد که خرید نفتی خود را از ایران کاهش دهند. اتحادیه اروپا نیز براساس پیروی از این تحریم‌ها، نفت ایران وصنایع حمل و نقل ایران را تحریم کرد که براساس آن تانکرهایی را که نفت ایران را حمل کرد از پوشش بیمه شرکت اروپایی خارج شدند.

 علی‌اکبر صالحی، وزیر امورخارجه ایران که به دلیل مأموریت تجارتی در روسیه بسر می‌برد، بیان کرد: شرکت‌های روسی از همکاری در توسعه رشد صنعت نفتی ایران که عضو کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) است، استقبال می‌کنند.
 


تعرفه صادرات نفت روسیه افزایش می یابد

شانا: تعرفه صادرات نفت خام روسیه در ماه دسامبر سال جاری میلادی 3.5 درصد نسبت به ماه نوامبر افزایش می یابد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو، طبق محاسبات وزارت دارایی روسیه، تعرفه صادرات نفت خام این کشور در ماه دسامبر سال جاری، 3.5 درصد افزایش می یابد و به 406 دلار و 6 سنت برای هر تن می رسد.

آلکساندر ساکوویچ، از مسئولان وزارت دارایی روسیه گفت میانگین بهای هر بشکه نفت صادراتی روسیه در دوره محاسباتی در نظر گرفته شده برای تعیین تعرفه صادرات ماه دسامبر، 111 دلار و 17 سنت بوده که نسبت دوره محاسباتی پیشین افزایش داشته است.

تعرفه صادرات نفت خام میدان های جدید سیبری شرقی و دریای خزر نیز که مشمول بعضی معافیت ها هستند، از 190 دلار و 70 سنت برای هر تن در ماه نوامبر، به 200 دلار و 90 می رسد.

تعرفه صادرات بنزین و نفتا نیز افزایش می یابد و به 365 دلار و 90 سنت برای هر تن می رسد.

روسیه از اول اکتبر سال جاری میلادی، اصلاحاتی در نظام محاسبه تعرفه صادرات خود اعمال کرد تا شرکت ها را به افزایش صادرات نفت خام تشویق کند اما صادرات فرآورده های نفتی را برای آنها دشوار کند.

روسیه با تولید روزانه بیش از 10 میلیون بشکه نفت خام، بزرگترین تولید کننده این محسول در جهان به شمار می رود.


سابقه کشور روسیه

کشور روسیه به عنوان دارنده بزرگترین مخازن گاز جهان، دارای دومین ذخیره ذغال سنگ و هفتمین ذخیره نفت خام جهان است. کشور روسیه یکی از تولید کنندگان و صادرکننده عمده نفت و گاز طبیعی می باشد. اقتصاد این کشور به طور گستردهای به صادرات انرژی وابسته است. رشد اقتصادی این کشور ناشی از صادرات انرژی به فرم گاز و نفت و همچنین درآمد حاصل از انتقال و توزیع آن است. روسیه بیش از نیمی از انرژی مورد نیاز خود را از طریق گاز طبیعی تامین می نماید. کشور روسیه بعد از عربستان دومین تولید کننده نفت خام جهان و بعد از آمریکا دومین تولید کننده عمده گاز جهان بشمار می آید. البته طبق آمار اولیه ای که در سال 2012 منتشر شدف طی بازه زمانی حدود 4 تا 6 ماه، تولید نفت این کشور از عربستان هم پیشی گرفت. بخش نفت و گاز در روسیه، به شدت تحت تاثیر مالیات های بالا و امور صادرات قرار دارد.


نفت کشور روسیه

روسیه بعد از عربستان دومین تولید کننده نفت جهان در سال 2011 بوده است. میانگین میزان تولید این کشور 10 میلیون بشکه در روز است. طبق مقاله منتشر شده در مجله نفت و گاز در ژانویه 2012، کشور روسیه دارای ذخایر نفتی معادل با 60 بیلیون بشکه می باشد. عمده این ذخایر در منطقه غرب سیبری، بین کوه های اورال و فلات سیبری مرکزی و در منطقه ولگا-اورال، متصل به دریای خزر می باشد. تعدادی از ذخایر نفت هم در سیبری شرقی موجود بوده که البته منطقه فعلا تحت اکتشاف است.


اکتشاف و تولید نفت در روسیه

عمده استخراج نفت در سوریه از حوزه های نفتی Samotlor و Priobsloye واقع در غرب سیبری می باشد. مجموعه حوزه های نفتی Sakhalin در شرق دور فقط 3 درصد از تولید را به عهده دارند. در آینده و در برنامه های دراز مدت این حوزه به همراه حوزه های شرقی سیبری و شمال روسیه، پس از بهره برداری نقش موثرتری را در تولید نفت روسیه خواهند داشت. ناحیه متصل به دریای خزر و همچنین منطقه توسعه نیافته شمال روسیه نیز امکان داشتن ذخایر قابل توجهی نفت را دارند. در حال حاضر تعدادی پروژه اکتشاف و استخراج جدید در روسیه در حال کلید خوردن می باشند. اما به هر حال این پروژه ها نمی توانند مانع از افت تولید به علت اتمام ذخایر قدیمی قابل برداشت نفت گردند. برای رفع کاهش تولید مخازن قدیمی نفت، می توان از روش های تکنیکی پیشرفته ای مانند روش احیای نفت EOR استفاده نمود. حوزه های نفتی Samotlor و Priobskoyc با نرخ تولید 750 هزار و 800 هزار بشکه در روز، بیشترین سهم را در تولید نفت روسیه دارند. این میادین نفتی عمدتاً توسط شرکت های داخلی روسی اداره می گردند. البته برخی شرکت های بین المللی نفتی همانند شرکت Shell، در قسمت های غربی منطقه سیبری فعالیت دارند.


صادرات نفت روسیه

شرکت ترانسنفت روسیه حق انحصاری بهره برداری و ادراه خط انتقال اصلی نفت این کشور را به عهده دارد. البته صادرات از طریق خطوط لوله در حال جایگزین شدن با سیستم حمل و نقل دریایی می باشد. در سال 2011، روسیه بیش از 1/7 میلیون بشکه در روز مایعات نفتی صادر نموده است که از این میزان 8/4 میلیون بشکه نفت خام بوده است. عمده صادرات روسیه حدود 78 درصد به اروپا بخصوص آلمان، هلند و لهستان است.16 درصد از نفت روسیه به آسیا و 6 درصد آن نیز به قاره آمریکای شمالی و جنوبی صادر می گردد. بیشتر ترکیب نفتی صادراتی روسیه مخلوطی از نفت خام آذری و قزاقی بوده که نفت خام Ural نام دارد. بیش از 80 درصد صادرات نفت روسیه از طریق خط لوله و با مدیریت شرکت تراسنفت روسیه انجام می پذیرد. بقیه آن توسط نفت کش و از طریق دریای سیاه صادر می شود.


اکتشاف و تولید در کشور روسیه

بخش عمده ای از تولیدات گاز طبیعی، مربوط به منطقه ای به نام ندیم- پور- تاز (NPT) در ناحیه شمال غربی سیبری می باشد. البته شرکت Gazprom بطور وسیعی فعالیت های اکتشافی خود را برای یافتن مخازن جدید گاز در مناطق Yamal Peninsula، سیبری شرقی و جزیره Sakhalin انجام می دهد. بخشی از ذخایر گاز روسیه نیز بصورت مخلوط با نفت در مناطقی چون غرب سیبری می باشد. کشور روسیه در سال 2011 به عنوان بزرگترین تولید کننده گاز خشک در جهان به شمار آمد (6/23 تریلیون فوت مکعب) که با این میزان تولید توانست از آمریکا پیشی بگیرد. این کشور همچنین بزرگترین صادر کننده گاز به شمار می آید (2/7 تریلیون فوت مکعب).


صادرات گاز در کشور روسیه

روسیه مقدار قابل توجهی از گاز خود را (حدود 35 درصد) به کشور های مشترک المنافعه با روسیه صادر می نماید. همچنین شرکت Gazprom تلاش نموده که این میزان صادرات رو به افزایش رفته تا جوابگوی تقاضای صادرات به کشور های EU شامل ترکیه، ژاپن و سایر کشور های آسیای باشد. حدود 70 درصد از گاز تولیدی روسیه نیز به کشور های اروپایی همچون آلمان، ترکیه و ایتالیا صادر می گردد. مابقی گاز این کشور به اعضای جدید EU مانند جمهوری چک، لهستان و اوسلواکی صادر می گردد.


گاز طبیعی مایع (LNG) در کشور روسیه

کشور روسیه یکی از صادر کننده های گاز مایع نیز می باشد. بیشتر گاز مایع روسیه طی قرارداد های بلند مدت به کشور های ژاپن و کره جنوبی فروخته می شود. در سال 2011 گاز LNG تولید شده از میدان گازی Sakhalin به میزان 5/69 درصد به ژاپن، 7/25 درصد به کره جنوبی، 4/2 درصد به چین، 7/1 درصد به تایوان و 6/0 درصد آن به تایلند صادر گردید. ایستگاه فرآوری گاز KNG در Sakhalin در سال 2009 راه اندازی شده و قادر به تولید 10 میلیون تن LNG در سال می باشد.


اطلاعات جغرافیایی

 • مساحت: ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰کیلومتر مربع
 • رتبه در جهان از بعد مساخت: نخست 1
 • تراکم جمعیت: ۸٫۳‎ کیلومتر مربع
 • رتبه در جهان از لحاظ تراکم جمعیت: 209
 • مختصات جغرافیایی
  • شرقی: ′۳۷°۳۷
  • شمالی: ′۴۵°۵۵
 • منطقه زمانی: UTC
 • جمعیت: ۱۴۲٬۷۵۴٬۰۰۰
 • زبان رسمی: روسی
 • دین رسمی: ندارد
 • پایتخت: مسکو

جهت مشاهده کلیک کنید

اطلاعات سیاسی و اقتصادی

 • نوع حکومت: جمهوری چند حزبی فدرال
 • واحد پول: RUB روبل روسیه
 • اقتصاد: اقتصاد روسیه صنعتی و نیز وابسته به منابع بزرگ انرژی این کشور به ویژه گاز است. و راههای ترابری این کشور نیز بسیار مهم هستند. روسیه با تولید ناخالص داخلی ۱۲۸۹ تریلیون دلار در سال ۱۳۸۶، هفتمین اقتصاد بزرگ جهان بوده‌است. اقتصاد این کشور بر پایه سرمایه داری و خصوصی سازی است، که این موضوع پس از فروپاشی شوروی و رهایی از اقتصاد دولتی و سوسیالیستی انجام شد
 • منابع طبیعی: نفت و گاز و تولیدات هیدروکربنی و غلات
 • صادرات
  • گاز طبیعی: ۱۵۱ میلیارد متر مکعب
  • غلات: 12 میلیون تن
 • تولید ناخالص داخلی
  • 2006: ۱٬۷۲۷ میلیارد دلار
 • سرانه: ۱۲٬۰۹۶ دلار
 • شاخص توسعه انسانی
 • ۰٫۷۹۷ سال 2006

جهت مشاهده کلیک کنید