سابقه در کشور امارت

کشور امارات دارای هفتمین منابع عظیم نفت و گاز جهان می باشد. کشور امارات پس از راهایی از استعمار و وابستگی به انگلستان در سال 1971، با بهره برداری از منابع هیدرو کربنی خود توانست به طور مستقل به توسعه اقتصاد خود بپردازد. درآمد این کشور علاوه بر صنعت توریزم، صادرات و واردات کالا و ساخت و ساز، بخش عمده از آن از بخش فروش نفت و گاز در هفت شهر مهم آن تامین می شود.(ابوظبی – عجمان – الفوجیره ، دبی ، الخیماء شارجه ، AL-Qaywan ).


نفت در کشور امارت

کشور امارات پس از توسعه دادن حجم تولید نفت خود و رساندن آن به 7/2 میلیون بشکه در روز ، جهت بالابردن طول عمر مخازن خود تصمیم به استفاده از روش احیای نفت EOR در سال 2011 گرفت. امارات به عنوان یکی از اعضای سازمان OPEC، نقش موثری در بازار جهانی نفت و در بین تولید کنندگان دارد. طبق آمار منتشر شده در مجله نفت گاز در سال 2012، کشور امارت هفتمین مخازن عمده نفت جهان با ظرفیت حدود 8/97 بیلیون بشکه را دارا می باشد که عمده این نفت در شهر ابودهابی واقع شده است.(حدود 94 درصد) بقیه 6 شهر دیگر امارات حاوی 10 درصد باقی مانده ذخایر نفت امارات بوده که شهر دبی 4 درصد از این ذخایر را دارا می باشد. بهره برداری از این منابع توسط شرکت دولتی ADNOC با مشارکت تعدادی شرکت بین المللی دیگر انجام می پذیرد. شرکت دولتی ADNOC تلاش نموده که با تولید 7/2 بشکه در روز کشور امارات را در جایگاه هفتم تولید کنندگان عمده نفت جهان قرار دهد. اگرچه اکتشاف منابع جدید نفت در کشور امارات محدود بوده، ولی این کشور با کمک گرفتن از روش EOR اقدام به افزایش بهره وری مخازن قدیمی خود و احیای نفت باقیمانده در آنها نموده است. افزایش قیمت واحد نفت در بازار جهانی کمک شایانی به اجرای این نوع پروژه ها می نماید. کشور امارات امیدوار است که بتواند نرخ تولید خود را به مقدار 5/3 میلیون بشکه در روز طی سال های آینده برساند که تا انتهای سال 2012 توانسته به مقدار 3 بیلیون بشکه در روز دست یابد.


اکتشاف و تولید در کشور امارات

کشور امارات با دارا بودن ذخایر نفتی به ظرفیت 8/97 بیلیون بشکه، 7 درصد از کل نفت جهان را دارا می باشد. در حال حاضر طی انجام پروژه های اکتشافی جدید، هیچگونه ذخیره نفت جدید که قابل توجه باشد مورد اکتشاف قرار نگرفته است. با توجه به ناکام بودن پروژه های اکتشاف، کشور امارات جهت افزایش نرخ تولید خود به روش احیای نفت EOR روی آورده است. استفاده از این روش، تولید نفت کشور امارات را نسبت به دهه قبل، دو برابر نموده است. EOR باعث گردیده که نرخ تولید نفت امارات به میزان 7/2 میلیون بشکه در روز در سال 2011 برسد و این میزان کشور امارات را در رده هفتم بزرگترین تولید کننده نفت جهان قرار داده است


صادرات و مصرف در کشور امارات

پس از تاسیس شرکت دولتی ADCOP و انجام فعالیت آن در ژوئن 2012، صادرات نفت خام امارات افزایش یافته و به میزان 1/2 میلیون بشکه در روز رسید. امارات پس از عربستان، روسیه، ایران و نیجریه، پنجمین صادرکننده عمده نفت می باشد. عمده نفت صادر شده امارات در بازار آسیا بخصوص کشور ژاپن توزیع می گردد. در حال حاضر کشور امارات دارای 6 ترمینال صادرات نفت خام می باشد که فقط ترمینال فوجیره از خطر بسته شدن تنگه هرمز مبرا است. میزان مصرف فرآورده های نفتی از جمله محصولات پالایش شده در کشور امارات، 130 هزر بشکه در روز، در سال 2010 و 487 هزار بشکه در روز، در سال 2011 بوده است. کشور امارات جهت مصرف داخلی، یارانه قابل توجهی را بر بنزین قرارداده که بعضی تحلیل گران انرژی این امر را موجب سهل انگاری مصرف کنندگان در به هدر رفتن سوخت می دانند. طی 10 سال گذشته، مصرف نفت خام در کشور امارات رشد سالانه 3/4 درصد داشته که طبق محاسبات امور اقتصادی کشور امارات، این نرخ افزایش ثابت خواهد بود


گاز طبیعی در کشور امارات

بالا رفتن میزان تقاضای مصرف داخلی گاز کشور امارات، این کشور را به یکی از واردکنندگان دائمی گاز طبیعی نموده است. طبق نظر سازمان اطلاعات نفت و گاز ( Cedigaz )، کشور امارات علاوه بر ذخایر عظیم نفتی، دارای ذخایر گازی با حجم 215 تریلیون فوت مکعب بوده که رتبه 17 جهان را در بین کشور های دارند منابع گاز دارد. کشور امارات عمدتا به عنوان صادر کننده نفت به شمار می آید ولی جزو 11 کشور اول صادر کننده گاز نیز می باشد.(2.91 تریلیون فوت مکعب در روز). امارات با وجود داشتن ذخایر عظیم نفتی، یکی از وارد کنندگان عمده گاز طبیعی طی دهه گذشته بوده است. بالا بودن تقاضا مصرف گاز در کشور امارات به دو دلیل می باشد. اول اینکه این کشور برای انجام روش استخراج EOR نیاز به تزرق گاز به داخل حوزه های نفتی دارد. دوم ، تولید انرژی الکتریکی در امارات نیازمند مصرف گاز در نیروگاه می باشد، با توجه به بالا رفتن مصرف انرژی الکتریکی ناشی از رشد اقتصادی و صنعتی امارات، مصرف گاز لازم برای تولید این حجم انرژی بالا می رود.


اکتشاف و تولید در کشور امارات

طی چندین سال گذشته امارات توجه و تمرکز خاصی جهت بهره برداری از مخازن گاز خود داشته است. کاهش ذخایر نفتی و افزایش تقاضای گاز، بخش سرمایه گذاری امارات را به سمت بهره برداری و اکتشاف منابع جدید هیدروکربنی جذب نمود. گاز طبیعی کشور دارای مقدار زیادی سولفور می باشد که این، فرآوری آن را مشکل و پر هزینه می نماید. تا چندین دهه گذشته امارات ترجیح می داد که گاز موجود در مخازن نفت را بسوزاند تا اینکه استخراج کرده و تصفیه نماید. سختی فرآیند جداسازی سولفور از گاز باعث گردید که کشور امارات به جای سرمایه گذاری در بهره برداری از مخازن گاز به سمت واردات گاز از کشور های همسایه روی آورد. طبق آمار بدست آمده از Cedigaz در سال 2011، کشور امارات مقدار 215 تریلیون فوت مکعب ذخیره گاز داشته که بیشترین آن در Abu Dhabi واقع شده است. حوزه شارجه دومین ذخیره گازی امارات با ظرفیت 65/8 تریلیون فوت مکعب می باشد. بعد از آنها به ترتیب دبی با 353 تریلیون فوت مکعب Rasal-Khaimah با 06/1 تریلیون فوت مکعب، سومین و چهارمین ذخایر گاز امارات هستند.


اطلاعات جغرافیایی

 • مساحت: ۸۳٬۶۰۰کیلومتر مربع
 • رتبه در جهان از بعد مساخت: 115
 • رتبه در جهان از لحاظ تراکم جمعیت: 115
 • مختصات جغرافیایی
  • شرقی: ′۲۲°۵۴
  • شمالی: ′۲۸°۲۴
 • منطقه زمانی: GMT+4
 • جمعیت: ۵٫۳۱۴٫۳۱۷
 • زبان رسمی: عربی
 • دین رسمی: اسلام
 • پایتخت: ابوظبی

جهت مشاهده کلیک کنید

اطلاعات سیاسی و اقتصادی

 • نوع حکومت: مشروطه سلطنتی فدرال
 • واحد پول: AED درهم امارات متحده عربی
 • اقتصاد: نفت
 • منابع طبیعی: نفت
 • صادرات
  • ۲۰۰۹ : نفت: ۲٫۳۹۵ بشکه /روز
 • تولید ناخالص داخلی
  • سال 2011:: 200،514 ملیارد $
 • سرانه: 2011 : ۴۸٬۵۰۰

جهت مشاهده کلیک کنید